Bydlení podle generace Z: vedou udržitelné materiály

Udržitelnost a šetrný přístup k životnímu prostředí se staly leitmotivem mnoha příběhů zejména v posledních deseti letech. Už dávno neplatí, že výkon a punc novosti dokáží ospravedlnit nezdravé mrhání zdroji a zvyšování znečištění rychleji, než je nutné. Generace Z – lidi narození v 90. letech 20. století často bydlí v domácnostech, které mrhání odporují. Naopak volí udržitelné materiály, šetrné spotřebiče a energii z obnovitelných zdrojů. Přečtěte si, jak dnešní třicátníci bydlí. Třeba najdete inspiraci i pro sebe.

A jak jste na tom vy, bydlíte udržitelně, nebo spíš ne?

Zelená revoluce? Třicátníci volí udržitelné materiály

V době, kdy ekologická osvěta hraje klíčovou roli, získal koncept ekologicky šetrného bydlení obrovský význam. Pokud jde o vytváření ekologicky uvědomělého domova, jedním z klíčových aspektů je použití udržitelných materiálů. Tyto materiály nejen přispívají k prosperitě naší planety, ale také nabízejí mnoho výhod pro majitele domů. V této kapitole se ponoříme do „zelené revoluce“ (jak by mohli fenomén nazvat její kritici) a prozkoumáme, jak přijetí udržitelných materiálů může proměnit váš obytný prostor v ekologicky šetrné útočiště.

Podstata udržitelnosti

Udržitelné materiály jsou odvozeny ze zdrojů, které lze přirozeně obnovit nebo recyklovat, aniž by způsobovaly závažné škody na životním prostředí. Tyto materiály jsou charakterizovány svým minimálním dopadem na životní prostředí po celou dobu svého životního cyklu, od výroby po likvidaci. Snaží se snížit uhlíkové stopy, šetřit zdroje a podporovat biodiverzitu. Pokud máte pocit, že nic takového neznáte, představte si třeba ručně vyráběnou dřevěnou židli. Ta je z udržitelného materiálu, a navíc při ruční výrobě nevzniká žádný zásadní odpad nebo znečištění.

Výhody udržitelných materiálů

 1. Ekologické výhody: Vybráním udržitelných materiálů aktivně přispíváte k redukci odlesňování, ničení přírodních stanovišť a znečištění. Tyto materiály často mají nižší emise během výroby a lze je recyklovat nebo znovu použít, čímž se snižuje množství odpadu na skládce.
 2. Odolnost: Udržitelné materiály jsou známé pro svou odolnost. Mají tendenci přežít déle než jejich konvenční protějšky, což snižuje potřebu častých výměn a šetří zdroje na dlouhou dobu.
 3. Energetická účinnost: Mnoho udržitelných materiálů má v sobě zakořeněné vlastnosti šetřící energii. Například použití obnovitelného dřeva při stavbě může poskytnout vynikající izolaci a snížit potřebu nadměrného vytápění nebo chlazení.
 4. Zdraví a pohoda: Udržitelné materiály často vylučují méně škodlivých chemikálií, což přispívá ke zlepšení kvality vzduchu uvnitř. To je zvláště důležité pro zdraví a pohodlí vaší rodiny.

Rámeček na fotky z posbíraných klacků vypadá parádně

Možnosti udržitelných materiálů

 1. Obnovitelné dřevo: Získává se ze starých budov nebo jiných struktur. Obnovitelné dřevo přidává charakter a historii do vašeho domova. Je ideální pro podlahy, nábytek a dekorační prvky.
 2. Bambus: Známý svou rychlou růstovou schopností, bambus je obnovitelný zdroj. Je silný, všestranný a lze jej použít na podlahy, kuchyňské linky, a dokonce i textilie.
 3. Recyklované sklo: Sklo lze recyklovat do nekonečna bez ztráty kvality. Používá se na pracovní plochy, dlaždice a dekorační prvky, které přidávají do vašeho domova nádech elegance.
 4. Korek: Sklizený z kůry dubu korkového. Korek je udržitelnou volbou pro podlahy, obklady stěn a nábytku. Přirozeně odolává plísním a houbám.
 5. Přírodní kámen: Ačkoli není vždy považován za „zelený“, přírodní kámen z okolí může být ekologický, což snižuje emise způsobené dopravou. Kámen je ideální pro pracovní plochy a podlahy.
 6. Slaměné balíky: Pro stavebnictví jsou slaměné balíky vynikajícím izolátorem. Pokud jsou správně utěsněny, mohou vést k vysoce energeticky účinným domovům. Najdou uplatnění především u venkovských staveb.

Estetika ekologicky šetrného domova

Zahrnutí udržitelných materiálů do vašeho domova neznamená obětování stylu. Naopak, tyto materiály často dodávají vašim obytným prostorům jedinečný a rustikální šarm. Znovu použité dřevo ukazuje svou historii prostřednictvím povětrnostních textur, zatímco bambus nabízí elegantní a moderní vzhled. Pracovní desky z recyklovaného skla mohou být stejně elegantní jako ekologicky odpovědné.

Použití udržitelných materiálů při návrhu domu je klíčovým krokem směrem k ekologicky uvědomělé budoucnosti. Vybráním materiálů, které kladou důraz na blaho naší planety, nejen zástupci generace Z přispívají k celosvětovým snahám o udržitelnost. Také vy si můžete užívat výhody trvanlivosti, energetické účinnosti a domácnosti, která odráží vaše závazky k lepšímu světu.

Energetická účinnost v nejlepší formě aneb ekologicky šetrné spotřebiče

Ponořme se do světa energeticky účinných spotřebičů a jejich dopadu jak na životní prostředí, tak na váš rodinný rozpočet. Projdeme si, jak vybírat spotřebiče s vysokým hodnocením, chytrými energeticky úspornými funkcemi a dlouhodobými úsporami spojenými s ekologicky zodpovědnými volbami.

Energeticky účinné spotřebiče: základ pro udržitelný dům

 1. LED osvětlení: LED žárovky mají výrazně nižší spotřebu energie než tradiční žárovky. Jsou dlouhotrvající a nabízejí mnohem jasnější světlo. Máme je doma skoro všichni. Pokud je ještě nemáte, napravte to. Ušetříte za elektřinu.
 2. Energeticky účinné kuchyňské spotřebiče: Myčky na nádobí a pračky s energetickým štítkem blízko k písmenu A mohou snížit spotřebu vody i elektřiny. Moderní trouby a mikrovlnné trouby také nabízejí vysokou energetickou účinnost.
 3. Chytré termostaty: Chytré termostaty umožňují důkladné nastavení topení a chlazení podle vašich potřeb. Mnohé mají senzory, které sledují, zda jsou místnosti obsazené, což dále šetří energii.
 4. Solární vytápění vody: Solární ohřev vody může výrazně snížit náklady na vytápění vody. Solární kolektory absorbují sluneční energii a přeměňují ji na teplo pro vaši domácnost. Jestli zvolíte přímý ohřev sluncem nebo třeba fotovoltaiku a následný ohřev vyrobenou elektřinou, to už je na vás.
 5. Větrání a klimatizace: Moderní větrací systémy a klimatizační jednotky jsou navrženy s důrazem na účinnost. Správně navržené větrání dokáže udržet optimální teplotu i kvalitu vzduchu v interiéru.

LED žárovka uleví vám i přírodě

Co můžete udělat pro dlouhodobé úspory

 1. Zvyšující se popularita solární energie: Instalace solárních panelů na střechu může snížit vaše účty za elektřinu a umožnit vám být nejméně polovinu roku částečně nebo zcela soběstačnými, pokud jde o elektřinu.
 2. Minimalizace odpadu a recyklace: Snížení odpadu domácnosti a systematická recyklace jsou klíčové k udržení čistého a udržitelného životního prostředí. Třídíte odpad? Pokud ne, začněte.
 3. Zacházení s vodou: Omezte spotřebu vody instalací úsporných zařízení, jako jsou sprchové hlavice, které snižují průtok vody, a sběrné nádrže na dešťovou vodu pro zalévání nebo splachování.
 4. Podpora místních a ekologicky šetrných výrobců: Podpora místních ekologických podniků pomáhá snižovat uhlíkovou stopu spojenou s dlouhými trasami přepravy zboží. Seznámíte se s fajn lidmi, budete vědět, že vaše peníze podpoří správnou věc, a navíc pravděpodobně ušetříte.
 5. Údržba a opravy: Opravy a údržba spotřebičů jsou klíčem k jejich dlouhé životnosti. Díky tomu se snižuje potřeba častého nákupu nových spotřebičů. Myslíte si, že dnes se opravování nevyplatí? Není to pravda. Zkuste si zjistit, kolik by stála oprava, než vyrazíte koupit náhradní spotřebič.

Udržitelné návyky a volby spojené s efektivním využíváním energií nejenže šetří peníze, ale také mají pozitivní vliv na životní prostředí. Vytvořte si ekologicky uvědomělý domov tím, že zvážíte energeticky účinné spotřebiče a přijmete životní styl šetrný k přírodě.

Moc solární energie – udržitelná elektrická energie pro váš domov

Solární energie nabízí ekologický a udržitelný způsob výroby elektrické energie pro vaši domácnost. V této kapitole prozkoumáme výhody solární energie, proces instalace solárních panelů a jak můžete snížit svou závislost na fosilních palivech.

Výhody solární energie

 1. Snížení nákladů na elektrickou energii: Solární panely (nebo fotovoltaika) mohou výrazně snížit vaše měsíční účty za elektřinu. Jakmile jsou nainstalovány, solární systémy produkují elektrickou energii zdarma. V naší zeměpisné šířce můžete přibližně půl roku vyrábět dostatek elektřiny pro vlastní spotřebu. A to není málo!
 2. Ochrana prostředí: Solární energie je čistý zdroj energie, který nevytváří emise skleníkových plynů ani jiné znečištění. Přispíváte tak k boji proti klimatickým změnám.
 3. Soběstačnost: Instalací solárních panelů / fotovoltaiky můžete dosáhnout energetické (částečné) soběstačnosti, zejména pokud používáte bateriové systémy pro ukládání energie.
 4. Dlouhodobá investiční návratnost: Solární panely mají dlouhou životnost a poskytují návratnost investice tím, že snižují náklady na elektrickou energii po mnoho let. Na začátku sice jednorázově zaplatíte větší částku za jejich pořízení a instalaci, ale za 5–10 let se vám investice vrátí.

Fotovoltaika během teplejší půlky roku vyrobí dostatek elektřiny pro celou domácnost

Instalace solárních panelů

 1. Konzultace s profesionály: Začněte konzultací s odborníky na solární energii. Navrhnou vám systém, který bude vyhovovat vašim potřebám a vaší lokalitě. Porovnejte si více dodavatelů a vyberte si nejlepšího. Nebo dejte na doporučení přátel.
 2. Instalace solárních panelů: Po schválení projektu a získání povolení přistoupíte k instalaci solárních panelů na střechu vašeho domu nebo na pozemek.
 3. Připojení k elektrické síti: Solární systém bude připojen k elektrické síti vaší domácnosti. Během slunečných dní generují panely elektřinu, kterou můžete spotřebovat. V některých případech přebytečnou elektřinu můžete vrátit do veřejné sítě.

Snížení spotřeby a maximální využití solární energie

 1. Energeticky účinné spotřebiče: Když máte solární systém, využívejte energii co nejefektivněji tím, že používáte energeticky účinné spotřebiče. Vynikající variantou jsou například bojlery na ohřev teplé vody. S těmi si fotovoltaické systémy dobře rozumí.
 2. Bateriové systémy: Investice do bateriového systému umožňuje ukládat nadbytečnou energii ze slunečního systému pro použití v noci nebo za špatného počasí.
 3. Plánování spotřeby: Plánujte spotřebu energie tak, aby se shodovala s dobou, kdy je solární systém nejproduktivnější. Například praní prádla nebo dobíjení elektrického vozu spouštějte kolem poledne, nebo během slunečných dnů.
 4. Osvětlení: Používejte LED žárovky a senzory pohybu, které umožňují, aby osvětlení bylo zapnuto pouze tehdy, když je potřeba.

Solární energie je investicí do budoucnosti, která vám umožní snížit náklady na energii a současně podpořit udržitelný způsob výroby elektřiny.

Ekologicky šetrný design a uspořádání domova

Ponořme se teď do konceptu ekologicky šetrného uspořádání domu a principů designu. Projdeme si otevřené půdorysy, pasivní sluneční design a využití přirozeného světla pro snížení spotřeby energie. Zvýrazníme, jak pečlivě navržený domov může vytvořit pohodlný a ekologicky šetrný životní prostor.

Ekologicky šetrné uspořádání a design

 1. Otevřené půdorysy: Otevřené půdorysy zlepšují cirkulaci vzduchu a umožňují, aby světlo pronikalo do větších částí domu. Tím se snižuje potřeba umělého osvětlení a vytápění. Oceníte to hlavně od jara do podzimu, kdy si užijete dostatek světla od rána do pozdního večera.
 2. Pasivní sluneční design: Tento designový přístup využívá sluneční energii pro vytápění a osvětlení domu. Správné umístění oken a izolace je klíčové. Určitě jste si všimli, jak rychle dokáže slunce přes okno zahřát sedačku nebo křeslo. A podobně to dokáže i s celou místností.
 3. Použití přirozeného světla: Maximální využití přirozeného světla snižuje potřebu umělého osvětlení během dne. Velká okna a skleněné dveře jsou nezbytné. Kromě dostatku světla taky zajistíte přísun rozptýleného světla. Takže uvnitř nebudete mít nepřirozeně kontrastní části místnosti, kde by v jednom koutě bylo silné světlo, ale ve druhém skoro tma.

Dostatek světla dodá místnosti pozitivní naladění

Kvalitní materiály a zdraví

 1. Bezpečné a ekologické barvy a laky: Používejte barvy a laky s nízkým obsahem TOL (těkavých organických látek), které mohou zlepšit kvalitu vzduchu v interiéru. Znáte to. Po nalakování nebo natření barvou může být dřevo chvilku cítit. Ale nemělo by to trvat déle než pár dní. Jinak je barva či lak špatnou volbou.
 2. Zdravé podlahy: Vyhněte se podlahám s formaldehydem a zvažte udržitelné možnosti, jako je dřevo, korek nebo linoleum. Zejména korek je vynikající volbou pro všechny, kdo trpí na studené nohy. Ve srovnání s dalšími typy podlah je totiž o poznání teplejší a krásně izoluje. Vystačí si proto i bez přídavného podlahového topení.
 3. Recyklované materiály: Zvažte použití recyklovaných materiálů pro povrchy, nábytek a dekorační prvky. Můžete sáhnout po dřevě, ale i kovových kouscích nebo sklu. Ze dřeva vyrobíte stojánek na telefon, kov poslouží třeba jako zarážka pod dveře a skleněná mozaika na stole udělá parádu před návštěvou.

Udržitelné zahrady a krajina

 1. Zahradní koncepce: Plánujte zahrady s ohledem na udržitelnost. Používejte domácí rostliny, které jsou přizpůsobené místním podmínkám. Pokud se bez skleníku neobejdete, snažte se neplýtvat vodou. Hodně vody ušetříte, pokud bude mít skleník pevné dno s navezenou hlínou. Pak vám voda nikam neuteče a může fungovat v rámci svého ekosystému déle.
 2. Dekorativní skalky: Skalky a suché zahrady mohou snížit potřebu zálivky a udržet vodu. Pomůže to například trávě v nejbližším okolí. Můžou to být příchodové a příjezdové cesty nebo třeba plácek za domem.
 3. Kompostování: Vytvořte kompostovou hromadu pro recyklaci organického odpadu z kuchyně a zahrady. Kromě efektivního zacházení s bio odpadem si takto můžete vyrobit kvalitní hnojivo pro pěstování rostlin.
 4. Zelené střechy: Ozelenění střechy snižuje tepelný efekt městského prostředí a poskytuje izolaci. Z výzkumů vyplývá, že rostliny dokáží snížit okolní teplotu až o několik stupňů Celsia.
 5. Zachování místní biodiverzity: Podporujte místní faunu a flóru v zahradě tím, že vysazujete rostliny, které jsou vhodné pro místní ekosystém. Místo palem volte české keře a místo pomerančovníku sáhněte po tradičních odrůdách – oskeruši nebo kdouli.

Tím jsme se dostali až na konec našeho článku. Jak vidíte, dnešní třicátníci mají poměrně silný smysl pro udržitelnost a šetrné zacházení se zdroji. Generace Z pochopila, že pokud chceme planetu předávat dál v co nejlepším stavu, nezbude nám než opustit honbu za výkonem. Ale je samozřejmě na každém, jak se ve finále rozhodne. V každém případě vám přejeme, ať se vám bydlí krásně.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

 • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste