Jak na parádní osvětlení obýváku – 2. díl

V prvním díle jsme vám dali tipy na parádnický lustr jako ze zámku, vyzdvihli jsme kvality přírodního stínidla nebo nabídli zvážit variantu výrazného několikaramenného lustru. A co nás čeká tentokrát? Povíme si něco o tom, jak sladit více svítidel do jednoho stylu, prozradíme vám, jak pracovat se světlem pro vytvoření intimní nálady nebo jak vybrat osvětlení, aby vám dělalo parádu i dobře posloužilo potřebám. Pojďme se na všechno mrknout zblízka.

Jak sladit styl více svítidel?

Na začátek je nejlepší zařídit si obývací pokoj v jednotném stylu, pokud jde o nábytek a doplňky. Pokud fandíte například rybaření, můžete nenápadným a vkusným stylem dát najevo, kde je váš koníček. Pomůžou kombinace modré, zelené a šedé barvy, které doplníte světle šedou malbou na stěně s lehce modrým nádechem. Na zeď můžete pověsit třeba obrázek s lodí nebo pár starých vesel. Jestli patříte mezi vášnivé lovce, můžete na správné místo přidat taky vycpanou rybí trofej.

Do takového obýváku se pravděpodobně nebude hodit žádný honosný lustr, který by zabral skoro celý prostor pod stropem. Naopak, budete potřebovat nenápadný kousek v decentním provedení, který ponese poselství vody a nebude rušit. Skvělou variantou je jednoduchý lustr s mosaznou základnou a čirým skleněným stínidlem. V tomhle případě stínidlo poslouží spíš jako dekorace, protože bude ve skutečnosti veškeré světlo propouštět. Skoro jako průzračná hladina vody. Nebo si stínidlo hlavního osvětlení můžete představit jako blyštící se stříbrné šupiny ryb.

Druhým doplňkovým osvětlením pak může být například stojací lampa, která bude vkusně a nenásilně doplňovat hlavní osvětlení. Budete ji určitě potřebovat, protože s průhledným stínidlem hlavního lustru nebudete mít v pokoji dost koncertované světlo na čtení zajímavé knihy, navlékání jehly nebo třeba louskání oříšků. Zkrátka stojací lampa svým přímým kuželem světla zastane to, co lustr ne. Můžete volit třeba nenápadnou bílou variantu, která bude připomínat říční oblázky nebo mořskou pěnu. I když bude jiná než lustr, parádně se k sobě budou hodit, protože podtrhnout zvolené téma zařízení obýváku.

Správná lampa vykouzlí intimní atmosféru

Stolní lampy jsou často podceňovanými kousky vybavení každé domácnosti. Přitom dokáží pouhým svícením zastat funkci překrásné dekorace a zároveň vtisknout prostoru unikátní atmosféru. Tím spíš, že dneska nemusíte počítat jen se žlutým nebo bílým světlem. Ale pro začátek zůstaňme u jednoduchých žárovek v přirozeně bílé barvě. I tak můžete vykouzlit parádní atmosféru ve vybraném prostoru. Akorát budete muset na začátku promyslet rozmístění posezení tak, aby ho lampa zvládla přiměřeně osvítit. Někdy je méně světla lepší variantou, tak to s intenzitou nepřehánějte.

Jen v málokterém odvětví osvětlení budete mít tak široký výběr jako právě u stolních lamp. Tihle malí šikulové jsou k mání bez stínidel, což oceníte u pracovního stolu, s neprůhlednými stínidly, která se hodí například do ložnice, a konečně i s půvabnými poloprůhlednými stínidly. Už samotná polo průhlednost svádí k bližšímu prozkoumání osvětlení a strhává pozornost. No, co si budeme povídat, nejen ve světě osvětlení je tahle finta oblíbená, že? Tak proč ne právě i zde.

Ideální je umístění stolní lampy poblíž stěny, na kterou bude dopadat příjemný polostín. Případně můžete vybrat model lampy, který má stínidlo jen z jedné strany, a tak ho obrátíte směrem do prostoru obýváku, zatímco světlo lampy zamíří na stěnu, aby se příjemně rozptýlilo. Pokud se chcete blýsknout zajímavou dekorací, můžete podobným kuželem světla nechat vyniknout obrázek, sošku nebo třeba ozdobnou vázu. Ale nezapomeňte, že by lampa měla dobře posloužit i v případě, že budete potřebovat ostré světlo. Takže volte stínidlo, které je univerzální, nebo si pořiďte jednu lampu na parádu a druhou na práci.

Stínidla nemusejí být u všech stejná

Nebojte se experimentovat! Je sice hezké, když budete mít doma v obývacím pokoji trojici svítidel v jednotném stylu a bez rozdílu v designu, ale rozhodně to není nutnost. Pokud si věříte a máte rádi dobrodružství, můžete kombinovat více stylů. Ale pozor, vždy by měly mít mezi sebou nějaký průsečík, díky kterému zapadnou do jedné řady. Může to být například materiál těla svítidla nebo jeho stínidla. Zbytek už se může klidně lišit a nebude to na škodu, jak už jsme naznačili výše.

Parádně vypadají například stínidla laděná do jantarové barvy. Může jít o kombinace látky, skla nebo umělé hmoty. Všechny tyhle materiály po osvětlení správným typem žárovky vyzařují podobnou barvu světla, která se pak slije v jednolitý jas a zaplaví pokoj. Pokud se pustíte do spojení žluté a oranžové, můžete ji doplňovat i nepříliš okázale zdobeným lustrem se skleněnými kousky místo jednolitého stínidla. To bude krásně kontrastovat s ostatními svítidly v pokoji a ve výsledku se doplní.

Teplá žlutá barva, která se tónem blíží až do oranžové nebo načervenalé je navíc perfektní k odpočinku a uklidnění. Proto se do obývacího pokoje nebo ložnice doporučuje pořizovat žárovkys tak zvanou teplou bílou. Skutečnými skvosty jsou pak filamentové žárovky, které imitují nažhavené vlákno u klasických edisonek. Samozřejmě jde jen o iluzi, protože klasická žárovka s wolframovým vláknem je dneska už k nesehnání. Ale to nevadí, protože LED žárovky mají při stejném výkonu o hodně nižší spotřebu.

Zatočte s temnými kouty

Niky a koutky v rozích místností máme doma všichni. Ale ne všichni s nimi pracujeme kreativně. Kontrast světla a stínu může přinést zajímavý efekt v podobě dramatického naladění situace nebo většího soukromí při odpočinku. Stejně tak ale můžete jedním stiskem vypínače vytvořit z opomíjeného koutu fokální bod místnosti. Když budete šikovní, možná se vám povede nachystat si takové místo na jakoukoliv příležitost. Pak se budete moct rozhodnout, jestli rozsvítit nebo zůstat v příjemném soukromí temna.

Tady vám samozřejmě doporučíme obyčejnou stolní lampičku. Stačí, když ji namíříte na stěnu za vámi a necháte ji nachystanou pro potřebu zvýraznění křesla nebo jiného posezení v koutě. Když byste si náhodou chtěli na chvíli číst, jednoduše otočíte lampičku opačným směrem a máte k dispozici kužel ostrého světla. Ve všech ostatních případech se můžete spolehnout na hezké ambientní přisvícení.

A to je z druhého dílu naší série tipů na osvětlení do obývacího pokoje všechno. Tentokrát jsme se zaměřili na kombinace, které by se vám mohly hodit. Ale naše příklady berte s rezervou. Určitě sami přijdete na další varianty, které se vám doma osvědčí. A až budete mít hotovo, mrkněte se na naše další články na blogu. Chystáme je pro vás rádi a pravidelně.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet?
Místo toho se přihlaste Nebo Obnovit heslo