Finská borovice

Do rodu borovic se řadí více než 100 druhů, které rostou po celé severní polokouli. Tyto stromy dosahují výšky až 40 m a dožívají se věku více než 350 let. Evropské borovice se podle klimatu, ve kterém rostou, dělí na severské, stepní a horské. Severská (finská) borovice pochází ze severu Evropy, konkrétně Finska, kde ji extrémní klimatické podmínky za polárním kruhem (mrazivé zimy a krátká nordická léta) nutí růst velice pomalu a s nízkou vlhkostní rovnováhou.

Krátká sezóna růstu je důvodem vzniku husté a rovné struktury, ve které pryskyřice proudí úzkými kanálky. Díky tomu má dřevo oproti středoevropské borovici hodně těsné a jemné letokruhy, vysokou odolnost i houževnatost a výrazně lepší tepelně izolační vlastnosti. Má vynikající tepelně technické vlastnosti, vysokou objemovou stálost při sesychání, trvanlivost danou vysokým obsahem pryskyřice a příjemnou barvu, texturu i vůni. Severské borovice mívají více jádrového dřeva, které má menší míru absorpce vlhkosti a méně mění velikost vlivem změn vlhkosti v ovzduší.

Větve severské borovice zůstávají menší, takže dřevo mívá malé suky. Díky tenkým letokruhům je dřevo méně náchylné na praskání během zpracování. Hustota dřeva i šířka letokruhů se mění méně často než u jižní borovice, takže dřevo mívá rovnoměrnější kvalitu. Dřevní vlákna jsou přímá, takže dřevo můžete zpracovat v místě koncového použití bez potřeby zvláštních nástrojů. Díky vynikající pevnosti v tahu v příčném řezu a pevnosti při řezání ve směru vláken se dřevo dobře opracovává.Použití

Dřevo finské borovice se využívá jak v interiérech, tak exteriérech. Vyrábí se z něj vnitřní i vnější obložení stěn infrasaun, protože má nejkvalitnější míru odrazu infratepla a je barevně stálé. Z finské borovice se staví i sruby a dřevostavby. Stěny z finské borovice totiž dokáží vyrovnávat teplotní rozdíly i vnitřní vlhkost v interiéru na optimální úroveň. Vlhkost v prostředí udržuje v rozmezí 30 - 55 %, díky čemuž je v interiéru méně prachu, bakterií a virů.

Finská borovice se využívá také při výrobě tepelně upraveného dřeva Thermowood. Tepelně upravená finská borovice (za použití tepla a páry bez impregnačních látek) má typické karamelové zabarvení, disponuje dlouhou životností, odolností vůči plísním, hmyzu i povětrnostním podmínkám a je rozměrově a tvarově stálá. Používá se při výrobě zahradního nábytku, plotových dílců, zahradních altánů a fasádních obkladů.Výhody:

  • Velká pevnost v ohybu
  • Pevnost v tlaku, tahu i v řezu
  • Nízká váha
  • Vysoká trvanlivost
  • Snadná opracovatelnost
  • Méně náchylná k praskání
  • Velké množství jádrového dřeva
  • Výborné tepelně izolační vlastnosti


Nevýhody:

  • Horší dostupnost materiálu

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste