Vyhledat na blogu

LED pásky

LED pásky v současné době nechybí prakticky v žádné moderní kuchyni. Oproti jiným typům osvětlení, která vás omezují rozměry, instalací i ovládáním, je LED pásek řešením téměř pro všechny kuchyně, se kterými se můžete setkat, a to včetně atypických. Jeho největší výhodou je možnost instalace po celé délce kuchyňské linky, takže vám osvětlí i ty nejtemnější části pracovní desky.

Jak si vybrat nejvhodnější pásek

Před pořízením se zamyslete nad několika aspekty:

  • Barva světla - LED osvětlení kuchyňské linky vybírejte podle barvy světla. Sáhnout můžete po teplé bílé, denní bílé nebo studené bílé. Každá z nich vytváří jinou atmosféru a hodí se do jiného interiéru. Zvolit můžete i RGB LED pásky, které umožňují i nastavení barevného osvětlení. Hodí se ale spíše jako dekorační, nikoliv jako hlavní osvětlení pracovní plochy.
  • Svítivost – na svítivost má vliv příkon. Nejčastější volbou je LED pásek s příkonem 12 W/m. Pásek s tímto a vyšším příkonem se však musí chladit v hliníkových (ALU) profilech. Jestliže hliníkové profily používat nechcete, sáhněte po pásku s příkonem 9,6 W/m.
  • Zdroj – pro napájení pásku je potřeba zvolit dostatečně silné trafo. Potřebný výkon trafa zjistíte podle výkonu pásku ve W, který se uvádí na 1 m LED pásku. Jestliže se rozhodnete pro 2 m LED pásku o výkonu 12 W/m, budete potřebovat 24W trafo. K tomuto číslu je vhodné připočítat ještě 20–30% rezervu.
  • Ovládání – osvětlení je možné ovládat buď ovladačem, nebo vypínačem. Ovladač může být dálkový, ale stále častěji se objevují ovladače vestavené do profilu či pohybové ovladače.

Hliníkové profily

Většina výkonnějších LED pásků se musí umístit do hliníkového profilu, který je chrání před přehřátím. Navíc pásek vsazený v profilu působí čistým a moderním dojmem. Chlazení je u pásků velice důležité, jelikož přehřívání snižuje jejich životnost.

Mezi základní typy profilů patří:

  • rovné – instalují se pomocí lepení nebo šroubování,
  • rohové – stejně jako rovné se pro jejich instalaci používá lepení nebo šroubování,
  • vestavné – instalace je složitější, jelikož vyžaduje drážku ve skříňce pro vložení profilu.

Profily je možné do linky upevnit pomocí originálních příchytek, tedy šroubováním, oboustrannou lepicí páskou, přišroubováním skrz profil nebo přilepením lepidlem. K profilům se dodávají i koncovky, které je uzavírají ze strany. Na profil se pouze nacvaknou.

Hledáte inspiraci v oblasti interiérového či exteriérového osvětlení? Nebo si chcete domov zařídit v novém stylu? Mrkněte na náš blog, kde se to užitečnými nápady jen hemží.

LED pásky

Připravili jsme pro vás 19 krásných kousků.

Zobrazení 1-19 z 19 položek

Aktivní filtry