Masiv bříza
Bříza má středně těžké dřevo, které je dobře opracovatelné strojně i ručně. Březové dřevo se dobře lepí, moří a lakuje. Má nenápadnou krémově bílou až světle hnědou barvu, jemné fládrování i texturu a málo zřetelné letokruhy. Dřevo má častý výskyt nepravidelných tmavých dřeňových skvrn. Nepravidelnosti v kresbě se projevují jako plamenité a vlnité fládrování. Využití březového dřeva


Bříza bělokorá patří k nejvýznamnějším materiálům pro výrobu překližek. Z masivu se vyrábí rámy člaouněného nábytku, interiérové truhlářské výrobky a nábytek. Březové dřevo se využívá také při výrobě kartáčů, košťat, cívek a kolíků. Z vybraných kmenů se pak loupou vysoce dekorativní dýhy na dveře a obložení. Břízy jsou také vhodnou surovinou pro celulózopapírenský průmysl.

O bříze

Bříza je rod listnatých stromů a keřů, které rostou především v euroasijské oblasti. Výskyt je však od mírného až k subpolárnímu pásu severní polokoule. Do tohoto rodu patří asi 120 druhů, k nejznámějším pak patří bříza bělokorá. Stromy či keře jsou různého vzrůstu, a to od plazivých keřů v subarktické oblasti až po vysoké stromy mírného pásma. Kůra (borka) bývá v mládí hladká, u většiny druhů světlá až bělavá nebo bílá, u některých druhů i tmavá, hnědá až hnědočerná.

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste