Ratan

Ratan (také rotang, latinsky Calamus rotang) je liána, která roste v tropických pralesích Přední Indie, Indonézie a Malajsie. Jedná se o popínavou liánu vyrůstající z plazivého oddenku. Nejprve vyroste několik přízemních lístků, z jejichž středu pak vyrůstá tenký (2 - 5 cm), ale velmi pevný kmen, který se pne mezi rostlinami a vytváří hustý až nepropustný porost.

Šlahouny šplhají po okolních stromech podobně jako vinná réva. K zachycení používají ostny, které slouží i jako ochrana před býložravci. Délka kmenů (šlahounů) přesahuje až přes 200 metrů. Kmeny jsou plné, pevné, pružné a dají se ohýbat a tvarovat bez ztráty kvality. Na povrchu mají pevnou kůru, která je chrání před povětrnostními vlivy. Po oloupání kůry mají kmeny dokonale hladký povrch.

Ratan patří do čeledi Arecaceae (rekovité). Květy jsou žluté a drobné, plody jsou bobule velké asi jako lískový oříšek. Spotřebu ratanu stačí pokrýt přirozené porosty, takže se nepěstuje uměle. Těží se hlavně v lesích Indie a Sundských ostrovů. Dřevo je velice lehké a ohebné, vyznačuje se dlouhou životností, snadno se udržuje, dobře snáší vlhkost a díky nízké váze se s ním dobře manipuluje.Zpracování ratanu

Liány se oloupou a povaří v olejové koupeli, kde se zbaví škůdců, a zároveň se naimpregnují. Díky impregnaci získají vyšší trvanlivost. Pak se kmeny řežou na požadovanou délku a podle šablon ohýbají na požadovaný tvar. Po vychladnutí se jednotlivé díly spojí vhodným kováním (třeba vruty). Spoje se mohou omotat tenkými pásky nařezanými z ratanové kůry. Ratan můžete mořit na požadovaný odstín. Po vyschnutí mořidla se nábytek přelakuje vhodným lakem. Větší část výroby probíhá ručně, takže každý kus je v podstatě originál.Použití

Z tlustších kmenů se vyrábí koše, nábytek, klepadla na koberce, rákosky, stojánky na noviny či rukojeti deštníků. Štípané pruty se používají třeba na výplety nábytku. Kůra se využívá při výrobě rohoží i výpletů a pro zakrytí spojů.Výhody:

  • pevnost
  • pružnost
  • možnost ohýbání
  • dlouhá životnost
  • nízká váha
  • odolnost proti vlhkostiNevýhody:

  • vyšší cena

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste