Pohodové bydlení: zjistěte, jak funguje psychologie prostoru

Domov je více než prostor, ve kterém bydlíte. Odráží vaše sny, tužby a úspěchy. Ať už žijete v luxusním velkorysém bytě či domě, nebo máte jen skromný příbytek, domov má ve vašem srdci zvláštní místo. Právě tady vznikají vzácné vzpomínky, prožíváte zde lásku a smích, ale také zde nacházíte útěchu. Váš prostor k bydlení je útočištěm, které ovlivňuje vaši pohodu a inspiruje vás k dosažení vytyčených cílů.

Pohoda domova ovlivňuje vaše fyzické i psychické zdraví.

Pohoda domova ovlivňuje vaše fyzické i psychické zdraví. (Designed by Freepik)

Základem úspěchu je správné navržení bydlení

Pokud stavíte vlastní dům nebo můžete ovlivnit stavbu bytu, máte velké štěstí. Věděli jste, že správně navržené bydlení může mít pozitivní dopad na vaše fyzické i psychické zdraví? Například možnost dobře vyvětrat, regulovat teplotu nebo na sebe nechat působit denní světlo přispívá ke zdraví dýchacích cest a k celkové pohodě. Z dostatečného denního světla získáváte vitamín D, podporujete svoji imunitu a zlepšujete kvalitu spánku.

Podle tradičního učení feng shui by rozloha bytu nebo domu měla odpovídat počtu lidí, kteří v něm budou bydlet. Příliš velký počet osob na malém prostoru představuje mnoho energií, kvůli kterým se můžete cítit rozladěně a podrážděně. Naopak příliš velké bydlení, ve kterém se pár osob doslova ztratí, také není výhrou. Prostor se potřebuje sytit energií, a pokud mu chybí, začne ji vysávat z jeho obyvatel. Lidé se v takovém bydlení cítí vyčerpaní a může je trápit deprese a nespavost.

Z hlediska půdorysu se doporučují především pravidelné nebo alespoň co nejpravidelnější tvary. Čím pravidelnější, tím harmoničtější bydlení. Nejlépe vychází obdélník nebo čtverec. Pravidelnost je důležitá i u jednotlivých místností.

V pohodovém bydlení je uklizeno

Věděli jste, že za narušením pohody bydlení může stát nepořádek? Říká se, že: stav bydlení odráží vaše myšlenky. Čisté bydlení může vést k jasnější mysli, zatímco nepořádek a špína přispívají k pocitu stresu a k chaosu. Je jasné, že každému se pod pojmem „uklizeno“ vybaví něco jiného. Někdo potřebuje mít „špígl nýgl“ každou místnost, aby byl s čistotou spokojený. Jinému stačí mít kvalitně uklizené prostory pro setkání s návštěvami.

Ideálním řešením je najít rovnováhu. Některé místnosti, mezi které patří třeba kuchyně a koupelna, jsou čistější a uspořádanější než například obývák nebo ložnice. Tyto místnosti mohou být uvolněnější a méně uspořádané. Vybalancování je nejlepší pro rodiny s dětmi a domácími mazlíčky. Pamatujte, že úroveň čistoty a organizace se může lišit, ale celkově by mělo být vaše bydlení pohodlné a efektivní.

Proč je pro vaši pohodu důležité mít uklizeno?

  • V uklizeném prostředí máte jasnou mysl a nestresujete se – přeplněný prostor totiž může přispívat ke zvýšené hladině stresu a k pocitu duševního chaosu. Snažte se, aby každá věc měla své místo a abyste ji na zvolené místo pravidelně uklízeli.
  • Jste produktivnější – pokud máte doma uklizeno a udržujete určitou organizaci ve věcech, je vaše mysl produktivnější, efektivnější a lépe se soustředí na daný úkol.
  • Máte lepší náladu – uklizené prostředí je harmonické. Vyvolává pocit úspěchu a podporuje pozitivní myšlení.
  • Šetříte svoji peněženku – organizace ve věcech vede k lepším finančním návykům. Pokud víte, co všechno máte a kde to najdete, nebudete za to znovu zbytečně utrácet. Tak se vám nestane, že se vám doma sejde třeba stejné kuchyňské vybavení, oblečení nebo dekorace.

Mezi více organizované místnosti patří kuchyně.

Mezi více organizované místnosti patří kuchyně. (Designed by Freepik)

Úklid krůček po krůčku

Víte, že za zhoršením pohody bydlení stojí nepořádek? Pusťte se do úklidu. Pokud máte pocit, že vám nepořádek přerostl přes hlavu a už se zkrátka nedá uklidit, věřte, že dá. Začněte po malých krůčcích.

Oblíbená je metoda „desetiminutovky“. Nastavte si na stopkách nebo jiném časovači 10 minut a uklízejte. Za všechno, co jste za tuto dobu stihli, na sebe buďte pyšní. Za krátkou dobu jste toho totiž udělali skutečně hodně!

Dalším způsobem, jak systematicky uklízet, je výběr konkrétního místa. Zvolte třeba zásuvku nebo skříňku. Zaměřte se jen na malou část bez ohledu na to, kolik toho skutečně potřebujete uklidit. Díky tomu uvidíte v úklidu velké pokroky a zbavíte se vtíravých myšlenek, že to nezvládnete.

Efektivním způsobem úklidu je i sepsání seznamu místností a věcí v nich, které chcete uklidit. Po úklidu si každou místnost a věc odškrtněte. Tím, že uvidíte pokrok, se budete cítit více motivovaní k dalšímu úklidu.

Nábytek, který si rozumí s prostorem

Abyste se doma cítili v pohodě, zařizujte prostory s rozmyslem. Uvažujte minimalisticky. Zvažte, kolik osob bude místnost obývat a jaký nábytek zde musí skutečně být. Nezaplňujte pokoj nábytkem jen proto, že se vám zdá prázdný. Onu prázdnotu vyřešíte nakonec dekoracemi a doplňky.

Ideální je pořízení multifunkčního nábytku, který umí více věcí než nákup většího množství nábytku. Ostatně tento způsob zařízení je ideální v případě malého prostoru k bydlení. Mezi multifunkční kousky patří například rozkládací pohovky nebo pohovky s úložným prostorem, rozkládací stoly, skříně atd.

Důležité je správné rozestavení nábytku. Pamatujte, že byste kolem něj měli bez problémů projít do jiné místnosti.

  • Postel by měla mít z každé strany volný prostor o rozloze 50 až 60 cm, aby se vám dobře obcházela. Pro její pohodlné využívání je nejlepší, pokud je přístupná z obou stran.
  • Mezi sedačkou a dalším kusem nábytku by měla být ulička s šířkou okolo 85 cm.
  • Na odsunutí židle od jídelního stolu byste měli mít nejméně 70 cm volného prostoru.

Světlo, které projasní váš život

Na vaši mentální pohodu má velký vliv světlo. Stačí, když si vzpomenete na dlouhé zimní večery. Také u vás převládá spíše melancholie a únava? Proto je důležité do svého domova pustit světlo. Především dostatek přirozeného světla má významný vliv na vaše fyzické i psychické zdraví. Pokud můžete, zbavte se záclon, aby okny do vašeho bydlení proudilo maximum denního světla. Věděli jste, že slunce zvyšuje hladinu hormonu serotoninu, který přispívá k lepší náladě?

Nezapomínejte ani na umělé osvětlení. V místnosti nesmí chybět centrální stropní svítidlo, které osvětlí celý prostor. Tmavé kouty rozzařte bodovými svítidly nebo lampami. Více světla do prostoru dostanete díky zrcadlům a lesklým povrchům. Snažte se je mít co nejblíže oknům či zdrojům umělého světla. Místnost tak opticky zvětšíte a prosvětlíte.

Pohodovou atmosféru nastolíte správnou barvou osvětlení. Pro relaxaci a odpočinek se nejlépe hodí měkké teplé osvětlení. Naopak bílá světla s odstínem modré podporují produktivitu a hodí se nejvíce do pracoven.

Přirozené světlo pomáhá k lepší náladě.

Přirozené světlo pomáhá k lepší náladě. (Designed by Freepik)

Dopaminový interiér vás nabudí

Už jste slyšeli o dopaminovém dekorování? Jde o styl, který se objevil na sociálních sítích. Toto dekorování vychází z pocitu, který má v člověku vyvolat. Dopamin je hormon štěstí, který se uvolňuje a zvyšuje, když děláte činnost, která vás těší.

Dopaminový interiér staví na využívání zářivých barev, zajímavých vzorů a prvků, které odráží vaši osobní radost a vášně. Zjednodušeně se dá říci, že si domov zdobíte předměty tak, abyste měli radost ze života.

Mohlo by se zdát, že dopaminový interiér je rájem zejména pro maximalisty. Ovšem nepleťte si pojmy. U maximalismu jde o to, mít všeho hodně, ukázat to a strhávat pozornost. Dopaminový interiér může být maximalistický, ale i minimalistický. Jde o to použít oblíbené předměty, zářivé barvy a věci, které ve vás evokují krásné vzpomínky a pozitivní myšlení. Neznamená to, že musíte svůj interiér „přecpat“ věcmi.

Pozvěte do domova přírodu

V pohodovém bydlení nesmí chybět dotek přírody. Nejsnadněji si ji domů přineste v podobě pokojových rostlin. Přestože se vám může zdát, že si květinami akorát přiděláváte práci, ve skutečnosti vám dokážou zlepšit náladu i vaše duševní zdraví. Zelená barva přináší emocionální rovnováhu. Díky rostlinám se budete v pokoji cítit lépe.

Pokud nepatříte mezi úspěšné pěstitele, zkrátka si vyberte nenáročné pokojovky, které nepotřebují moc zalévat, zastřihávat ani hnojit. Sáhněte po takových, které pozitivně působí na vaše zdraví. Existují třeba rostliny, které čistí vzduch:

  • lopatkovec,
  • fíkus,
  • orchidej,
  • dracéna.

Kromě pokojových rostlin představují prvek přírody i přírodní materiály. Nejoblíbenější je především dřevo. Pořiďte si domů masivní kousek nábytku třeba v podobě postele, odkládacího stolku nebo komody. Vsadit můžete i na dekorace. Oblíbené jsou proutěné koše, dřevěné sošky nebo květináče.

Světlé tóny dřeva předávají místnosti teplo a harmonii, tmavé jí zútulní. Zapomínat by se nemělo ani na vůni dřeva, která je příjemná a navozuje pocit klidu. Věděli jste, že i aromaterapie čerpá z vůně dřeva? Například vůně cedru je svěží a přináší optimismus, aroma santalového dřeva navozuje relaxaci.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste