7 tajných rad, díky kterým zařídíte své bydlení jako profesionální bytový designér

Zařizování celého bydlení, ale také třeba jen jednoho pokoje, se vám může zdát jako nesplnitelný úkol. Existuje tolik možností, bytových stylů, barev a doplňků, o kterých je potřeba předem přemýšlet. Navíc byste do prostoru měli otisknout sami sebe a bydlení zařídit tak, aby odpovídalo vašim představám a potřebám. Pravdou ovšem je, že správně navržený prostor není jen o dodržování pravidel. Jde o to, aby byl funkční. A to si žádá chytrá a dobře promyšlená rozhodnutí. Postupujte podle těchto doporučení a zjistěte, jak na bytový design od plánování až po finální úpravy.

Zařizování bydlení chce čas

Zařizování bydlení chce čas (Designed by Freepik)

1. Nejdůležitější je účel pokoje

Než se pustíte do výběru barev a nábytku, zamyslete se nad tím, k čemu má pokoj sloužit. Sedněte si do něj a alespoň půl hodiny se rozhlížejte kolem sebe, abyste fyzicky cítili, jaké to je být v dané místnosti. Jako bytový designér si zkuste představit barvy a nábytek, ale také, jaký pocit má ve vás prostor vyvolávat. Má být útulný, hravý, relaxační, dynamický? To všechno je potřeba si předem promyslet.

Vezměte si do ruky papír nebo notebook a sepište si, co všechno budete v místnosti potřebovat, aby byla funkční. V ložnici určitě bude postel a noční stolky, ale budete v ní potřebovat také komodu nebo skříň? Pokud máte jasnou představu o účelu nebo účelech místnosti, bude snazší zvolit styl bydlení a vybavení, které bude funkční a zároveň bude zrcadlit váš vkus.

2. Svoji představu přenesete na papír

Rozhodně se vám bude hodit některý z bezplatných online plánovačů pokojů, případně můžete jít osvědčenou cestou a všechno si nakreslit na papír. Nejdříve si dobře změřte místnost (nezapomeňte na výšku stropu), zakreslete okna, dveře a topení. Následně můžete do prostoru začít „skládat“ nábytek. Opět ho používejte v reálných rozměrech, ať víte, s čím můžete počítat.

Vyvarujte se těmto chybám:

  • Netlačte všechen nábytek ke stěně – pokud bude váš nábytek plně lemovat zdi, budete se v místnosti cítit stísněně. Navíc vám může vzniknout spousta „mrtvého“ prostoru. Příklad: pokud máte možnost, dejte sedací soupravu do středu obývacího pokoje.
  • Nezapomínejte na měřítko – vyvarujte se toho, abyste v místnosti měli spoustu drobných nebo velkých kousků. Je potřeba dodržovat vyváženost. Velké kusy prostor zbytečně zahltí. Spousta malých kousků bude vypadat jako nepořádek.
  • Vytvářejte zóny – jestliže zařizujete větší místnost, pravděpodobně bude mít více funkcí. Typickým příkladem je spojená kuchyně, jídelna a obývací pokoj. Ideální je, pokud každou zónu oddělíte kusovým kobercem. Tak ji ukotvíte a zároveň zútulníte velký prostor.

Načrtněte si plány na papír nebo do aplikace

Načrtněte si plány na papír nebo do aplikace (Designed by Freepik)

3. Vytvořte si tzv. moodboard

Moodboard by se do češtiny mohl přeložit jako inspirativní tabule, koncepční koláž nebo vizuální inspirace. Nejprve si, nejlépe na jedno místo, ukládejte všechno, co se vám líbí:

  • nábytek,
  • barvy,
  • doplňky,
  • textury,
  • materiály atd.

Následně se podívejte, jaké prvky, barvy atd. se v této „změti“ objevují nejčastěji. Tak zjistíte, co vás obecně přitahuje a jaký by měl být design vašeho bydlení.

Poté se pusťte do vytváření moodboardu. Do aplikace nebo na papír si poskládejte nábytek, doplňky a barvy, které by se měly v pokoji objevit. Při pohledu na moodboard zjistíte, jestli spolu ladí koberec a barevná paleta nebo jestli si spolu budou rozumět postel, komoda a lenoška. Pokud naznáte, že vám něco z toho nesedí, budete vědět, že je lepší se vydat jiným směrem. Díky této vizuální koláži se vyhnete impulzivnímu nakupování. Rozhodnete se pouze pro to, co spolu bude koncepčně fungovat.

4. Místnost musí mít flow

Krásně zařízená místnost vám bude k ničemu, pokud nemá tzv. flow. „Flow“ místnost je taková, ve které vám oči kloužou po prostoru a nic jim nevadí. Kromě toho musí mít flow také samotný pohyb po místnosti. Myslete na to, že:

  • kolem nábytku se musí dát snadno chodit,
  • v místnosti by neměly být zbytečné a nefunkční mezery,
  • dveře by se neměly otevírat do nábytku,
  • nábytek byste neměli složitě obcházet.

Ujistěte se, že se dá v místnosti volně chodit. Pokud najdete něco, co vám překáží, odstraňte to. Možná se budete muset zbavit něčeho, co vás bude mrzet, ale určitě se to vyplatí. Volný pohyb v prostoru je daleko důležitější než věci, které vám překáží. Jestliže se vám v prostoru zdá něco nefunkční, pravděpodobně to tak bude. Věřte svému instinktu.

5. Nejprve vyberte klíčové kousky

Při zařizování místnosti začněte s těmi největšími a nejdůležitějšími kousky nábytku. Například v ložnici se jedná o postel, v obýváku o gauč a v jídelně o jídelní stůl. Až poté se začněte zabývat dekoracemi a menším vybavením pro bydlení. Klíčové kusy udávají tón a zabírají nejvíce fyzického i vizuálního prostoru. Jsou něčím, co odráží váš styl, ale také jsou ústředními prvky, ke kterým budete ladit zbytek interiéru.

V případě, že byste začali zařizovat menšími věcmi, budete mít sice bohatší výběr, ale pravděpodobně bude místnost vypadat neuspořádaně a nebude mít žádnou vypovídající hodnotu. Je mnohem těžší sladit velkou pohovku se pěti dalšími dekoracemi a doplňky do bytu než sladit dekorace s jednou velkou pohovkou.

Nejprve vyberte největší nábytkové kusy

Nejprve vyberte největší nábytkové kusy (Designed by Freepik)

6. Dopřejte si čas

Stejně jako na začátku procesu i v tomto kroku je důležitým hráčem čas. Protože dobrý design chce čas. Možná vás bude lákat vše dokončit co nejrychleji, abyste užuž viděli výsledek. Jenže kvůli zbytečnému spěchu můžete výsledku zbytečně litovat. Než uděláte velká rozhodnutí, pobuďte nějakou dobu v místnosti. Všímejte si, jak se například vybraná barva v různých denních dobách proměňuje. Čím více času si necháte na úpravu a doladění pokoje, tím bude ve výsledku prostor přirozenější a promyšlenější.

7. Nepodléhejte trendům, řiďte se svojí vizí

Vybavením a zařízením místnosti vaše práce nekončí. Jednou z největších chyb v interiérovém designu, je zbytečné přidávání věcí. Než si pořídíte něco nového (nový doplněk do bydlení), zeptejte se sami sebe, jestli to zlepší funkčnost pokoje nebo podpoří pocit, který má prostor vyvolávat. Pokud přijdete na to, že ne, nepořizujte to.

Pamatujte na to, že daná místnost má odrážet to, kým jste. Nepodléhejte diktátu trendů, které se mění každý rok. Proč si budete do historizující pracovny plné masivního dřeva a koženého čalounění pořizovat plastovou židli, která je sice v současné době in, ale do místnosti se nehodí? Něco jiného je, pokud zařizujete bydlení v duchu maximalismu nebo eklektismu. Ale i tyto styly mají svá pravidla. Nejde jen o vrstvení veteše. Mějte na mysli vždy vizi, se kterou jste prostor zařizovali.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste