Vyhledat na blogu

Moderní elektroinstalace

Publikováno: 2018-10-09 12:53:53
Kategorie: Trendy

Ačkoli se při rekonstrukci obejdete i bez složky o elektroinstalaci, projekt novostavby jí už musí obsahovat. A seznámit se s některými důležitými praktickými a estetickými detaily není nikdy na škodu. Co všechno můžete ovlivnit? Začneme základními pravidly elektrické instalace. Jistě víte, že při vyřizování povolení ke stavbě rodinného domu musíte navštívit několik institucí, nechat si potvrdit žádosti. Platí to i pro elektroinstalaci. Pokud jen rekonstruujete a chcete zvýšit odběr elektrické energie, nepotřebujete sice stavební povolení, ale příslušný energetický podnik od vás bude požadovat žádost se soupisem elektrických zařízení. To znamená, že nesmíte vynechat ani elektrospotřebiče s vyšším příkonem, například myčku nádobí či vířivou hydromasážní vanu. Po odsouhlasení musíte dodržet podmínky, které vám určí. Ptejte se na nejvýhodnější sazby.

 

Skříně, kabely, pojistky

Dříve než můžete odebírat elektrickou energii z veřejné sítě, musíte mít elektrickou přípojku dimenzovanou na příslušný odběr. Přípojka je ukončena v elektroměrové skříni, která musí být umístěna v obvodové zdi domu nebo na hranici pozemku. Na příslušný odběr elektrické energie musí být dimenzovaný přívod do hlavního domovního rozvaděče. Ten slouží jako hlavní uzel pro rozvod elektrické energie v domě. Kromě jistících a bezpečnostních prvků může obsahovat i elektrická zařízení sloužící ke zvýšení komfortu majitele domu. Patří sem např. transformátor domácího vrátného, různé časové, spínací a ovládací pojistky apod. mezi hlavní jisticí prvky se řadí jističe a pojistky, které se však z hlediska využití v bytových rozvodech zatlačují do pozadí. Vypínací proud jistících prvků určených k rodinným domům a bytovým rozvodům se pohybuje od 2 do 25 A v závislosti na funkci jištěného obvodu.

Základním prvkem elektroinstalace jsou kabely a vodiče. Slouží k přenosu elektrické energie k zásuvkám, vypínačům, osvětlení a dalším spotřebičům. Zatímco v minulosti se k jejich výrobě využíval hliník, dnes jsou měděné. Hliník je totiž méně vodivý a v porovnání s mědí má i kratší životnost. Máte-li hliníkové rozvody, podle odborníků byste je měli vyměnit za měděné. Průřez vodiče určeného pro světelný obvod je 1,5 mm² a pro zásuvkový 2,5 mm². Využívají se silové kabely s měděnými jádry a izolací z PVC, které jsou odolné vůči ohni. Nejčastěji se využívají, dvoj, troj, případně až pěti žilové kabely s černým nebo bílým PVC opláštěním s označením CYKY. Instalují se přímo pod omítku bez použití instalačních trubek. Platí to i pro celoplastové ploché budiče označené CYKYLO, CYBY nebo CYBW. Jsou odolné vůči ohni a ÚV záření. Do instalačních trubek se osazují silové kabely a vodiče s označením CY, které jsou složené z měděného jádra a izolace z PVC. Závisí tedy na majitelích domu, jaké řešení využijí. Novinkou jsou bez halogenové kabely, kterými se nešíří oheň, a používají se proto v prostorech se zvýšenými bezpečnostními nároky. Nevýhodou je jejich několikanásobně vyšší cena.


 

Spínače a zásuvky – estetické ukončení?

V současné době se interiéry dolaďují do nejmenších detailů. Kromě větších zařizovacích prvků, ke kterým patří například nábytek a další zařizovací předměty k nim patří i spínače a elektrické zásuvky, které si můžeme vybrat podle vyhovujícího designu. Nabídce prodejců jsou kolekce, které obsahují kromě spínačů a zásuvek další speciální prvky jako antény, reprodukční, a telefonní zásuvky. Nejmodernější verzí jsou zásuvky s přepěťovou ochranou, která chrání elektrická zařízení před atmosférickým napětím. Obsahují dětskou pojistku, která brání vsunutí předmětů do zásuvky. Mezi nejpoužívanější spínače patří jednopólový vypínač, sériový přepínač, střídavý schodišťový přepínač. Pro snadnější orientaci mohu být vypínače doplněny i individuálními orientační mi světly. Výhodné jsou i společné rámečky, do kterých si vyberete libovolnou kombinaci spínačů, zásuvek nebo jiných ovladačů. Můžete se rozhodnout i pro moderní stmívače s krátko-cestným ovládáním: krátkým stlačením se sepnou a dlouhým stmívají. Další možností jsou spínače reagující na pohyb osob.

Sdílet obsah

Přidejte komentář

 (s http://)