Zařizujeme bydlení: trendy roku 2022 – 1. část

Nejde jen o nábytek, ale spíš o celkové vyznění místností. Můžete se proto těšit na zajímavé tipy na tvary, barvy bytových doplňků nebo na návrat o několik dekád zpět. Znáte to, co bylo kdysi moderní může být v kurzu zrovna letos. Tak se nechte překvapit, co z babiččiny půdy budete moct využít jako módní hit roku 2022. Přejeme vám příjemné čtení.

Ať žije šeřík a šeříková

Možná jste se teď zhrozili představou klasického stylu devadesátých let. Tak to vás hned musíme uklidnit, protože nejde o žádný návrat k ikonickému stylu z minulých dob. Naopak, můžete se těšit na jemné odstíny naladěné na šeříkovou notu. Dodají pokoji pozitivní naladění a přátelskou atmosféru. Hodí se skvěle na bytové doplňky, kterými můžete určit celkové vyznění pokoje přesně podle své chuti a barvocitu. Pojďme se podívat, kde všude tento krásný fialový odstín můžete využít.

Na prvním místě je to sedačkav obýváku. Pokud máte pocit, že takovou fialovou na sedačce nesnesete, nevadí. Je ještě několik dalších možností, které jsou méně viditelné, ale přesto fungují jako skvělé dekorativní zpestření. Můžete nafialovělou použít třeba na závěsy. Jestli se tak rozhodnete, pořiďte si dlouhé sametové závěsy až na zem, aby i při stažení na stranu vytvořily krásný fialový pruh lemující okno. Konkrétní odstín šeříkové barvy a její sytost už necháváme na vás a vašem vkusu.

Posledním horkým kandidátem na šeříkovou barvu je koberec. Nemusí zakrývat podlahu v celém pokoji. Naopak krásně vynikne třeba jako dekorativní koberec kolem sedačky nebo křesel v obýváku. Speciálně ve spojení s podobně laděným nábytkem určeným na posezení u dobré kávy, zákusku nebo něčeho ostřejšího je to skvělá volba. Tím spíš, že tuhle krásnou kombinaci můžete doladit vázou šeříku na konferenčním stolku. Kdyby na vás byl moc aromatický, vyberte třeba eustomy nebo jiné nafialovělé květiny.

Přirozené tvary jsou v kurzu

Celý rok 2022 bude ve znamení krásných oblých křivek. Stejně jako příroda nemá ráda pravé úhly a nepřirozené dokonale rovné linie, bude to podobně i u nábytku a dekorací v celém roce. Pokud jde o obývák, kde většina z nás tráví doma asi nejvíc času, týkají se půvabné křivky prakticky veškerého nábytku snad kromě skříní. Jako první jsou na řadě sedací souprava, křesla nebo taburety. U nich poznáte změnu zejména na područkách a opěradlech. Nově budou vycházet spíš z výseče kruhu nebo elipsy než z pravých úhlů.

Zmiňovaný sedací nábytek je nesmírně elegantní hlavně v minimalistickém provedení křesla a dvojsedáku. Při pozornějším pohledu na zpracování ale u těchto nových modelů odhalíte i plynulé zakřivení směrem od sedací plochy ke svislé přední straně. Tyto křivky krásně doplňují výraznější bočnice, které v oblosti nezůstávají pozadu. Pokud vás takto zakulacený nábytek baví stejně jako nás, jsme rádi. Má ještě jednu výhodu – nemá hrany ani rohy. Takže je bezpečnější na průchod kolem.

Oblé a kulaté tvary se ale můžou snadno propsat i do dalších součástí pokoje. Mezi ostatními můžeme vyzdvihnout třeba kulatý nebo oválný konferenční stolek s pevnou deskou z masivu a odlehčenou konstrukcí kovových nožek, stojací lampus kulatým stínidlem nebo třeba koberec s nepravidelnou kresbou či vzorem s oblými tvary. Možností uplatnění je samozřejmě daleko víc. Záleží jen na vás a vaší fantazii. Dobrou zprávou je, že oblé tvary nemusejí být všechny oblé stejně, a přesto k sobě nábytek i dekorace budou krásně ladit. Uvidíte sami.

Hurá na vroubkované okraje

Jestli máte rádi moře, tak vás tenhle trend určitě potěší. Vychází totiž z linií mořských vln, které jsou nepravidelnými křivkami a připomínají sinusovku. Takovéto okraje krásně vyniknou na nábytku i dalším vybavení v bytě nebo domě. Uvidíte, že se budou skvěle hodit na leccos nejen v ložnici nebo obýváku. Přesto pro vás teď máme několik konkrétních tipů, kde takové okraje využít, právě ze dvou zmíněných místností. Co si vyberete a vyzkoušíte, už necháme na vás. Tady jsou naši favoriti.

Na prvním místě je to povlečení na polštáře a peřiny. Čistý a jednoduchý styl klidně může fungovat nadčasově. Ale pokud chcete jít s dobou a dodržovat nejmodernější trendy v bydlení, je na čase pořídit si povlečení s vroubkovanými okraji. Většinou jde o zvlněný lem, který je ještě prošitý kontrastním krajem, aby více vyniknul. Díky takové nerušivé ozdobě si můžete dovolit pořídit klidně i čistě bílé nebo jiné jednobarevné povlečení a nebude ani náhodou působit lacině nebo obyčejně.

V obýváku tyhle mořské linie najdou uplatnění hned u několika věcí. Může to být třeba okraj skříně, který už podle katalogu pro rok 2022 nemá držet ostrou a přesnou linii přímky. Tady samozřejmě nebude křivka tak výrazná jako na lemech povlečení. Přesto je to příjemné zpestření dosavadních přesných tvarů. Naopak podobně jako na povlečení můžete využít vroubkovaný okraj na dekorativním koberci u sedačky. Uvidíte, že to bude elegantnější než přežité třásně.

Vítejte zpátky v 70. letech

V roce 2022 bude hitovkou návrat ke stylu 70. let. Neznamená to, že byste měli zahodit veškerý nábytek a dekorace, které jste nasbírali v posledním desetiletí. Ale pokud naopak máte doma na půdě houpací křeslo po babičce, oblíbenou pohovku z dob dětství vašich rodičů nebo třeba jinou starožitnost, je na čase vytáhnout ji na světlo světa a po doladění začít znovu využívat. Pokud doma nic takového nemáte, máme pro vás tipy, na co se zaměřit při nakupování a zařizování.

První volbou by měly být pastelové barvy s jemnou sytostí. Velmi oblíbené budou hlavně starorůžová a světle zelená. Tyhle nosné barvy můžete doplnit elegantními kovovými doplňky z mosazi nebo jiného žlutého kovu. Dokonce může jít v nejlevnější variantě i o plastovou nápodobu, která ale bude vycházet ze žluté. Takovéto dekorativní maličkosti můžete začít třeba osvětlením, přesněji dobovými stínidly.

Pokud jde o podlahu, tak zkuste vsadit na prkna nebo aspoň imitaci dřevěné podlahy. Špatně neuděláte ani s jednoduchým linem, ale pro nadčasovost doporučujeme spíš dřevo. Stejně dobře se vám v ložnici i obýváku budou hodit velká nástěnná zrcadla, která smysluplně vyváží těžkopádnější čalouněný nábytek typický pro éru 70. let. Jestli si libujete v pokojových rostlinách, tak vsaďte na klasiky. Kaktusy by byly spíš exotickým doplňkem.

Tak a jsme na konci první části trendů v bydlení pro rok 2022. Doufáme, že jste si vybrali variantu, která se vám bude doma hodit. A až ji dokončíte, uvařte si hrnek dobrého čaje nebo kávy a můžete se mrknout třeba na naše další články na blogu. Budeme rádi.

Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet?
Místo toho se přihlaste Nebo Obnovit heslo