8 tipů na útulnější ložnici

1652 Ložnice inspirace , Tipy a triky

Útulná ložnice vám navodí klidnou a příjemnou atmosféru, ve které se vám bude skvěle spát. Kromě toho se ale místnost hodí i k ničím nerušenému relaxování u dobré knížky nebo třeba luštění křížovek. Každý někdy potřebuje trochu času na sebe a ve vyladěné ložnici je to radost. Mrkněte na naše tipy na zútulnění.

1 S barvami buďte opatrní

Ložnice je od podstaty odpočinkovou místností. Proto by vás příchod do ní měl uklidnit a uvolnit. Tomu samozřejmě můžou výrazně pomoct správně zvolené barvy, které nepochybně působí na lidskou psychiku. Bytoví designéři se jednohlasně shodují na jemných a méně sytých tónech. Ale to neznamená, že nemůžete svou oblíbenou oranžovou nebo sytě červenou využít vůbec.

Klíčem k úspěchu je vyvážená kombinace barev. Dominantní část zdí by měly krýt jemné odstíny krémové, béžové, bílé a podobně. Světlé jsou lepší než tmavé. S nízkou sytostí můžete využít prakticky libovolný nádech barvy. Od náznaku fialové, až po žlutou. Když bude barva jen jakoby prosvítat zpoza skoro bílých zdí, bude to okouzlující. Jen pozor na modrou. Působí studeně.


2 Dopřejte si dostatek prostoru

Nejen v posteli máte mít pohodlí. Stejně tak potřebujete dost místa, abyste v klidu a rozespalí v noci prošli na záchod bez zakopnutí o konferenční stolek, polici s knihami nebo pořadač na časopisy. Snažte se proto vyhnout všem doplňkům, které nejsou v ložnici nutné. Čím menší pokoj máte, tím buďte střídmější.

Samozřejmě tím nemáme na mysli, abyste v ložnici neměli kromě postele vůbec nic. Ale chce to jít na umístění nábytku od lesa. Hlavně si nechejte pohodlný průchod z pokoje ven a dovnitř. Ideálně tak, abyste nemuseli dávat pozor a prošli kolem zdí v klidu i poslepu do lednice pro půlnoční svačinku. Aby vám nechyběl úložný prostor, můžete využít šuplíky pod postelí.

3 Pozor na optickou váhu nábytku

I když si v ložnici necháte dost místa na pohodlné noční procházky, neznamená to, že máte vyhráno. Hlavně pokud máte vysokánskou šatní skříň, která se hrdě tyčí od podlahy až ke stropu a někdy byste mohli přísahat, že se vám zdá, že na vás padá. Tomuhle se určitě vyhněte. Hlavně v menších ložnicích, které objemný nábytek neunesou.

V menších ložnicích se snažte výbavu ladit v lehčím stylu. Vyhněte se masivní posteli s obrovským majestátním čelem a skříňovým stěnám s hlubokými policemi. Opticky obrovsky pomůže zrcadlo. Naopak ve velké ložnici s vysokými stropy se nebojte sáhnout po výrazných a rozlehlých kusech nábytku.

4 Hledejte rozmanitý mix svítidel

Jeden starodávný lustr s tuctem žárovek ve tvaru svíček je skvělou volbou pro zámeckou ložnici. Doma vám ale spíš přidělá starosti. Pokud chcete mít v ložnici pohodlí, nezapomeňte na vyvážený mix více svítidel. Hlavní světlo pochopitelně patří na strop, ale nemělo by být na osvětlení pokoje samo.

Skvělou variantou na doplnění je lampička na noční stolek. Posvítí vám čtení nebo na cestu na toaletu aniž byste vzbudili další spáče v místnosti. Stejně dobrou službu může udělat i doplňkové nástěnné svítidlo se slabou žárovkou. To poslouží k perfektní orientaci při nočních pochůzkách, ale nebudí ostatní.

5 Rozdělte měkkost po celém pokoji

Hlavní slovo v měkkém pohodlí má v ložnici samozřejmě postel. Ale to neznamená, že by měla být obklopená tvrdými kusy nábytku ze dřeva, skla nebo plastu. Věnujte proto pozornost i dalším částem pokoje a dopřejte jim trochu měkkosti. Základem jsou třeba záclony a závěsy u oken.

Dalším zajímavým tipem je polstrované křesílko na čtení nebo ozdobný kobereček s dlouhým vlasem. No jen si představte tu slast, až do něj zaboříte unavené nohy. Nezapomeňte ani na deky. Vždycky se hodí mít nějakou v záloze.

6 Vyzdobte si strop

Strop je v ložnici o mnoho důležitější než v ostatních místnostech. Jen si představte, jak nudné je koukat na prázdnou bílou plochu nad sebou. Tomu se ale můžete jednoduše vyhnout. I strop snese malbu nebo přiměřenou tapetu. Jasně, bude to stát trochu úsilí, ale výsledek rozhodně stojí za to.

Pokud jste zruční a kreativní, můžete si zkusit dekorace na strop vyrobit sami. Na internetu najdete bezpočet návodů, jak jednoduše vylepšit strop nejen v ložnici. Zajímavou variantou jsou také modelované stropy, které vám vytvoří zručný řemeslník za slušnou cenu.

7 Zvažte zašívací koutek

Znáte to, všichni se k televizi zašít nemůžete. Navíc člověk sem tam potřebuje klidný a útulný koutek sám pro sebe. Přesně ten se hodí do ložnice. Nejlíp někam stranou, aby nepřekážel v pohybu, ale zároveň u okna, aby byl pěkně osvětlený a svěží. Zkrátka ideální místečko pro čtení oblíbené knihy.

Pro takový koutek nepotřebujete žádné speciální vybavení. Stačí křesílko nebo pohodlná židle či taburet a máte vyhráno. Pokud chcete mít maximální komfort, zkuste ještě přikoupit podnožku. No uznejte sami, nezní to báječně?

8 Buďte sami sebou

Poslední a nejdůležitější tip vás má ubezpečit, že vy jste pány situace. Skutečně, klidně se vykašlete na všechny rady a doporučení, pokud by vám měly být proti srsti. Zařizovat místnost na zapřenou podle módy nemá smysl, pokud se v trendech sami nenajdete. Takže vyložte karty a buďte k sobě upřímní.

Třeba vás samotné napadnou zajímavá řešení, jak si ložnici zútulnit, abyste se v ní cítili skvěle. A až budete mít hotovo, nezapomeňte sem tam mrknout taky na naše další články na blogu.Přečtěte si také

Sdílejte článek

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste