Vyhledat na blogu

Na co nezapomenout v ložnici, aby se vám lépe usínalo

Publikováno: 2019-09-30 21:57:50
Kategorie: Ložnice inspirace

Vedle pohodlné postele s kvalitní matrací a roštem je důležitá psychická pohoda. Pokud budete usínat v nejlepší posteli na světě v té nejluxusnější ložnici na světě, ale nebudete vnitřně vyrovnaní, těžko se vám bude usínat, natož odpočívat. Proto v žádném případě nepodceňujte drobnosti a maličkosti, které z vaší poměrně obyčejné ložnice můžou udělat království osvěžujícího spánku.

Hlavu podle zvyku

Zvířata na obou polokoulích si podvědomě lehají tak, aby měla hlavu směrem k rovníku. Je to dlouhodobě neměnný a známý jev. Pokud si myslíte, že směr vašeho ležení není důležitý, nejspíš nemáte pravdu. Je sice pravda, že už člověk od přírody ušel kus cesty, ale stále platí, že díky orientačnímu smyslu nejraději usínáme s hlavou na stranu, na kterou jsme zvyklí od dětství.

Ideální tedy je, abyste měli při usínání hlavu na tu stranu, na kterou jste ji mívali jako děti. Případně můžete usínat s hlavou na stranu, která je takovému směru blíže. Není samozřejmě nutné překopávat celý nábytek v místnosti. Jednoduše vyzkoušejte několik nocí na druhou stranu než doteď a uvidíte.

Dostaňte se do pohody

Je dokázáno, že vojákům na frontě se lépe usíná, když mají kolem sebe své nejlepší kamarády, případně aspoň fotku rodiny, dětí nebo manželky. Nikomu samozřejmě ani v náznaku nepřejeme nic tak hrozného, jako je válka. Ale i tak doporučujeme mít – třeba na nočním stolku– fotku svých blízkých případně jiný předmět, na který máte silnou pozitivní vazbu.

Možná že změnu v usínání nezaznamenáte hned. Ale z dlouhodobého hlediska je jisté, že si při spánku lépe odpočinete. Pokud tomu nevěříte, zkuste si to na vlastní kůži. Uvidíte, že to není bezcenná rada.

Musíte vidět na dveře

Snažte se nábytek v ložnici uspořádat tak, abyste při usínání viděli na dveře. Současně je skvělé když máte v takovém případě za sebou zeď. Ne nadarmo se říká, že je ideální mít za zády bezpečí a před sebou dobrý výhled na případné nebezpečí.

Samozřejmě nikomu nepřejeme nic špatného. Ale věřte tomu, že se vám bude lépe usínat s vědomím, že vidíte na dveře do pokoje. Opět jde o fakt, který se mnohokrát testoval a výsledky mluví jasně. Myslete na to, až budete zvažovat umístění postele.

Pryč s elektronikou

Možná vám připadá jako dobrý nápad usínat u televize. Ale je to jedna z nejhorších věcí, které můžete udělat. V podstatě není moc dobré ani čtení před spaním v posteli, ale elektronika obecně je opravdu neprospěšná. Jednak vás stále ozařuje aktivní světlo obrazovky nebo displeje, což vás udržuje bdělejší, a jednak obvykle není tak snadné uklidnit myšlenky a usnout.

Jsou i lidé, kteří věří v negativní účinky záření různých elektrických spotřebičů. Ty mají mít údajně negativní vliv na samotný odpočinek. K tomu můžeme jen dodat, že si na to každý musí přijít sám. V každém případě by ložnice měla být hájemstvím klidu a odpočinku, kam nepatří rušivé prvky.

Proto do ložnice také nikdy nepořizujte světlo s příliš vysokou teplotou. Ideální teplota světla pro odpočinek je okolo 3 000 kelvinů. To je zjednodušeně žluté světlo. Jakmile teplota světla překročí 4 000 kelvinů, bude vás opět udržovat v bdělosti a nedovolí tělu vytvářet látky směřující k plnohodnotnému odpočinku.

Ať už máte ložnici jakoukoliv, přejeme vám co nejkvalitnější spánek a rána plná svěžesti a odpočinku. Určitě nezapomeňte mrknout na naše další články o nábytku – ideálně ne těsně před spaním.


Sdílet obsah

Přidejte komentář

 (s http://)