Jak vybrat matraci

Umíte si vybrat tu správnou matraci?


Matrace je podložka sloužící pro oporu těla během spánku a odpočinku, která je většinou umístěna na roštu postele. Na matraci jsou kladeny mnohé požadavky, např. použití hygienicky nezávadných materiálů u zdravotních matrací, pružnost plochy s rezervou pružení, správná podpora těla, podpora svalové funkce při otáčení, prodyšnost v celém průřezu matrace, podpora samovolné termoregulace organismu apod.

Matrace se vyrábějí z mnoha materiálů a jejich kombinací. Vždy by se však měla vyznačovat rovnoměrným rozložením tlaků. Je také důležité si uvědomit, že každému vyhovuje jiná matrace a při výběru je nutné nespěchat a vybrat tu nejvhodnější.



Historie


První matrace bychom mohli datovat do období neolitu, kde se jednalo o lože vycpané suchou trávou a listím, které se později začaly překrývat vysušenými kůžemi či pěchovat do textilních potahů. Již roku 3600 př. n. l. existovaly v Persii vaky z kozí kůže naplněné vodou připomínající dnešní vodní matrace, které se začaly komerčně vyrábět až v roce 1961 v San Franciscu pod vedením Charlese Prior Halla.

V období renesance se ložná plocha začala zvedat do určité výšky od země. Za největší průlom v oblasti matrací se dá považovat vynález pružin, ze kterých v roce 1871 vyrobil Němec Heinrich Westphal první pružinovou matraci. Dalším zlomovým okamžikem byl začátek používání syntetických materiálů. První matrace z PUR pěny byla vyrobena v Německu v roce 1937. V 80. letech se začala používat i pěna paměťová, kterou NASA původně vyvinula pro astronauty. V dnešní době se začaly využívat také tzv. „BIO materiály“ splňující požadavky na zdravotní nezávadnost a šetrnost k životnímu prostředí. Pěnové matrace se však stále drží mezi nejprodávanějšími matracemi – nejspíš kvůli nízké ceně.



Dělení matrací


Pružinové

  • kostra typu Bonell
  • taštičkové pružiny

Pěnové

  • z PUR pěny
  • z HR pěny (studené)
  • z viskoelastické pěny
  • z latexu
  • sendvičové matrace



Kostra typu Bonell


Bonellové pružinové matrace se vyrábějí z dvoukuželových pružin sestavených do řad a spojených válcovými pružinkami. Celá kostra má výztužný obvodový rám. Výška koster je 80 – 150 mm, ale vyrábí se i kostry Minibonell, kde je výška 65 – 100 mm. Pružinovou kostru je možné vytvořit v jakémkoliv tvaru. Jednotlivé pružiny jsou vyráběny z taženého drátu různé tloušťky. Zónovou tuhost (tzn. změnu tuhosti v ploše) lze vytvořit účelným rozmístěním a hustotou pružin, změnou tloušťky drátů nebo různým počtem závitů pružiny. Nelze však docílit lokálního pružení, protože jednotlivé pružiny jsou spojeny do jednoho celku. Matrace s Bonellovou kostrou řadíme mezi tvrdší matrace.



Taštičkové pružiny


Pružinová kostra je tvořena jednotlivými soudkovými pružinami, které jsou balené v taštičkách z netkané textilie. Výhodou oproti Bonellově kostře je možnost lokálního pružení, protože pružiny nejsou vázány do jednoho celku. Tvorba zónové tuhosti probíhá použitím rozdílných typů tlačných soudkových pružin (průměr drátu, rádius závitů, počet závitů). Tento typ matrací je mnohem měkčí než typ Bonell.



Matrace z PUR pěny


PUR pěnové matrace patří zřejmě k nejprodávanějšímu typu matrací. PUR pěna má totiž dobrou pružnost, tvarovou stálost a patří do nejnižší cenové kategorie. Matrace je vyrobena z jednoho typu pěny nebo je poskládána z více druhů PUR pěn s různými vlastnostmi, které jsou k sobě lepeny nebo pouze položeny na sobě. Tyto matrace se vyznačují širokou škálou tvrdostí, avšak hůře odvádějí vlhkost. U matrací lze docílit zónování tuhosti použitím různých typů PUR pěny nebo různým profilováním PUR desek. Profilování se provádí řezáním, frézováním nebo tlakovým kontinuálním profilováním.



Matrace ze studené pěny


Tyto matrace jsou téměř shodné s matracemi z PUR pěny, vyznačují se však vysokou pružností a dobrou elasticitou i při vyšších objemových hustotách. Navíc mají otevřenější strukturu (buňky mají tlustší stěnu), což zvyšuje jejich prodyšnost a lepší odvod tepla. Název je odvozen od technologie výroby, kdy je použita nižší teplota než u zpracování klasických PUR pěn.



Matrace z viskoelastické pěny


Viskoelastická pěna je známa také pod označením líná, paměťová nebo lazyfoam pěna. Jedná se o určitý druh polyuretanové pěny. Dobře odvádí vlhkost, je antibakteriální, antistatická, a má termoizolační vlastnosti. Fyzikální vlastnosti zůstávají konstantní při teplotě mezi 15 - 40 °C. Její tvrdost se mění podle působící teploty. Při kontaktu s tělem měkne a díky efektu tzv. pomalého vracení omezuje protitlak a zabraňuje tak proleženinám. Díky tomu, že v místech, kde nepůsobí lidské teplo, zůstává pěna tvrdá. Materiál rychle ztrácí schopnost odolávat tlaku a rozpadá se.



Latexové matrace


Latexová pěna je komfortní, trvanlivá a má velmi vysokou elasticitu. Je flexibilní a tvarově stálá i po mnoha letech užívání. Po stlačení se velmi rychle vrací do původního tvaru. Obecně se dá říci, že čím vyšší bude obsah přírodního latexu, tím bude matrace kvalitnější. Latex je navíc odolný proti plísním a bakteriím. Nevýhodou je jeho vyšší pořizovací cena.



Sendvičové matrace


U sendvičových matrací se vždy jedná o kombinaci několika materiálů tak, aby bylo dosaženo co nejvyššího komfortu při ležení. Použitím rozdílných materiálů se může docílit tzv. zónování matrace, kdy její jednotlivé části mají rozdílnou tvrdost. Díky tomu se matrace lépe přizpůsobí tvaru lidského těla. Kombinace materiálů a jejich různé profilování také zvyšuje pevnost matrace a její provzdušnění.



Jak se správně starat o matraci?

Matrace by vždy měla být umístěna na roštu, který umožňuje správné odvětrávání. U pružinových matrací je nutné si uvědomit, že je nelze použít na polohovací rošt. Tyto matrace totiž v ohybu kladou odpor. Pěnové matrace je vhodné kombinovat s rošty lamelovými, které podpoří jejich vlastnosti. Do rekreačních zařízení by se vždy měla použít pružinová matrace, která je nejlépe odvětrávána.

Z důvodu lidského pocení během nočního spánku by se měla vybírat matrace se snadno snímatelným a pratelným potahem. Ve většině případů je také dobré opatřit matraci matracovým chráničem, se kterým se během čištění bude jistě zacházet snáze než s celým potahem. A i když výrobci udávají vysokou životnost matrace, podle odborníků by se měla vyměnit po každých cca 5 – 8 letech užívání.

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste