Potahová látka



Kdo ví, co je bavlna, mikroplyš, mikrofáze ... či žinylky?


Existují dva typy tkanin přírodní a syntetické. Mezi přírodní látky zařazujeme bavlnu, len a hedvábí. K syntetickým látkám řadíme akryl, nylon nebo polypropylen. V čalounictví se často využívá kombinace směsí přírodních a syntetických vláken. Moderní typy látek se snaží využívat nejlepších vlastností každého vlákna a vhodně ji kombinovat. Látky s těsnější vazbou a někdy i tenčím vláknem jsou více odolné a vhodné do aktivní domácnosti.


Potahové látky si můžete vybrat opravdu z široké nabídky. Výhodou je, že pokud se vám látka už nebude líbit, stačí nábytek jen nově potáhnout a opět budete mít nový originální kousek ve vaší domácnosti.


Můžete si vybrat potahové látky – bavlna, mikroplyš, mikrofáze a mikrovlákno, broušené úplety, žinylka atd.


Bavlna
je přírodní materiál, který se získává z plodu keře bavlníku. Výrobky se bavlny jsou příjemné na dotyk, ale nejsou moc odolné - snadno se poškodí, lehce se zmačkají a žmolkují. Je nejpoužívanější materiál při výrobě lůžkovin.


Mikroplyš
je tkaný jemný materiál. Dvě se sešijí a proříznou. Má jemné chlupy, které časem „slehnou“, ale lze je znovu narovnat např. párou.


Mikrofáze
je umělý materiál, který po dotyku zanechává mapy. Je to typ syntetické látky, která nemá ráda vodu. Jedná se o velmi jemnou látku, tenkou ale zároveň dostatečně pevnou, vhodná k čalounění. Oceníme její snadné čištění.


Mikrovlákno
je dražší materiál. Jedná se o lisovaný chlup, který také po dotyku zanechává mapu.


Žinylky
jsou velmi častý používaný materiál. Měkká, jednobarevná či vzorovaná látka. Látka s vyšším vlasem, který je tvořen útkem ze speciálně připravených žinylkových nití – žinylky.


Broušené úplety
jsou levnější látky se všestranným použitím, lze je prát.

V současnosti jsou na trhu nejčastěji používané a žádané látky s tzv. nešpinavou úpravou. Látky jsou upraveny různými chemickými nebo fyzikálními úpravami na bázi teflonu a jiných chemikálii. Látky zajišťují neproniknutí tekutin a barviva do textilie. V případě vzniku nehody, zůstane nežádoucí nečistota na povrchu a rychlým a správným odstraněním vzniklé skvrny, zabráníme znehodnocení látky.



Mikrovlákno a jeho ošetření


Mikrovlákno
je velmi kvalitní, jemná látka se sametově hladkým povrchem. Skládá se z umělých vláken, proti oděru je velmi odolná. Mezi její výhody se řadí prodyšnost, odolnost proti odřeninám, škrábancům a nečistotě. Výhodná je její snadná údržba a čistění. Rozdíly v kvalitě látky jsou závislé na hustotě materiálu, která se odráží na jemnosti a barevné intenzitě látky.

Mikrovlákno ošetřete jednou měsíčně kartáčkem na oblečení. Občas povrch vyluxujte speciálním nástavcem na čalounění. K údržbě nepoužívejte vysavače s vysokým výkonem. Mohlo by dojít k poškození vláken čalounění. Ideální výkon vysavače se udává od 500 do 750 W.



Údržba látek


Správné ošetření potahových látek prodlužuje životnost nábytku. Při čištění používejte měkkou houbu nebo šamponovací hubici. Látky v žádném případě hodně nenamáčet nanášejte pouze pěnu. Povrch látky čistíme pomalými krouživými pohyby, v žádném případě nezatřít skvrnu hlouběji do povrchu.

Odstranění skvrn:

Kakao, rtěnka, saze, mastnota, zvratky, smůla
     - Ošetřit vlažnou šamponovou vodou. V případě nutnosti použijte 90 % etylalkohol a lehce odstraňte.

Pivo, víno, nealkoholické a alkoholické nápoje
     - Odsát savým hadrem nebo papírem, poté ošetřit vlažnou šamponovou vodou.

Zaschlá krev a rez
     - Navlhčit a jemně čistit od středu ke kraji bílým hadrem a roztokem s kyselinou citrónovou (1lžíce/1dcl).

Ztuhlý vosk
     - V žádném případě nežehlit, jak nám radí babské povídačky. Opatrně vosk rozdrobit na co nejmenší kousky a odstranit z povrchu, poté vyčistit za pomoci 90% etylalkoholu.

Skvrny, se kterými jsme si neporadili (inkoust,..).
     - Využijte pomoci specializovaných odborníků

Nikdy nesmíte použít syntetická rozpouštědla a ředidla. Výjimku tvoří jen čistý benzín, líh nebo běžné kapaliny určené k odstraňování skvrn. Čalounění byste mohli trvale zneškodnit! Doporučujeme nejprve kapalinu vyzkoušet na spodní či zadní straně čalounění (co nelze vidět) abyste se ujistili, že látku neznehodnotíte.

Vždy líh zřeďte s vodou, nikdy jej nepoužívejte čistý.

Lepidlo a tvrdé zaschlé skvrny nikdy neodstraňujte nehtem nebo ostrým předmětem.

Načítám data...

  • Registrace

Registrace nového účtu

Máte již účet? Místo toho se přihlaste